Gdzie i dlaczego powstały suszarki do rąk?

suszarka-do-rak-wkladane-receSuszarki do rąk powstały na przestrzeni lat dwudziestych XX wieku w USA. Od tamtego czasu ich działanie niewiele zmieniło się. Podmuch powietrza wydostający się z komórki urządzenia suszący dłoń. Niewielu jednak z nas wgłębiało się czy szerzący się trend korzystania z suszarek do rąk, wypierający standardowe ręczniki papierowe z podajnika jest pozytywnym zjawiskiem.

Z punktu widzenia ekonomicznego długookresowe korzystanie z suszarek do rąk stało się wydajniejsze. Nie marnuje się już masy ręczników, które lądują w koszu, nikt nie musi na bieżąco kontrolować, czy kosz nie jest już zapełniony odpadkami. Na ręcznikach papierowych jednak nie gromadziło się aż tak dużo bakterii jak w niektórych urządzeniach elektrycznych. Wiele miejsc publicznych poszło o krok do przodu.

Dotychczasowe suszarki do rąk, które wydmuchiwały strumień powietrza na dłonie, zostały wyparte przez takie w których wnętrzu trzeba umieścić dłonie. Niewielu z nas zapewne się zastanawia czy korzystanie z takich suszarek do rąk jest higieniczne. Jak wykazały różne analizy suszarki do rąk gdzie wkładamy ręce gromadzą o 60 razy więcej bakterii niż ich wcześniejsze wersje urządzeń do których ręce podstawialiśmy i półtora tysiąca razy więcej bakterii niż standardowe ręczniki papierowe wyciągane z podajnika. Rozpowszechnienie bakterii w wyniku podmuchu powietrza jest znacznie większe.

Suszarki do rąk , w które wkładamy swe mokre ręce, uderzają podmuchem powietrza, który wyrzuca masę bakterii z dużą siłą do góry. Jest to bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Wdychamy bowiem nie tylko bakterie będące już wcześniej na naszych dłoniach, ale również osób, które korzystały z suszarek do rąk wcześniej. Nasze dłonie są główną drogą przenoszenia szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego powinniśmy dbać o ich prawidłową higienę. Jak wiemy są miejsca gdzie suszarek do rąk nie zastosujemy, są to głównie gabinety lekarskie, stomatologiczne.

Tam zostaliśmy na etapie mycia rąk letnią wodą i mydłem a wycierania w ręcznik papierowy. Z oczywistych względów zastosowanie suszarek nie sprawdziło by się. Ostatnie lata pokazuję, że suszarki do rąk cieszą się dużą popularnością. Co więcej zastosowanie znajdują nie tylko w miejscach użyteczności publicznej, ale także w mieszkaniach, domach, w naszych gospodarstwach domowych. Nie musimy podczas zakupów pamiętać o dokupieniu papierowych wkładów, jedno urządzenia działa nawet przez kilkanaście lat.

Suszarki do rąk są proste w obsłudze. Wielu starszych ludzi boi się korzystać z urządzeń elektrycznych, z którymi dotychczas nie mieli styczności. Jednak po jednym skorzystaniu z suszarek do rąk oznajmiają, że chętnie będą z niej dalej korzystać.

Wiele zależy od miejsca i ilości osób. Osobiście stawiam na standardową suszarkę do której podstawiamy dłonie, do tej natomiast, której wkładamy dłonie- cóż, schodzi na drugi plan. Brak dopracowania, by była bardziej higieniczna.

kama

kama wrote 9 posts

Post navigation