Głowice termostatyczne to podstawowe regulatory mocy grzejnika. Przeznaczone są do montażu na każdym grzejniku z osobna, dzięki czemu temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach można ustawiać niezależnie od całej instalacji. Głowice termostatyczne to rodzaj mniej lub bardziej zaawansowanej automatyki. Część z nich przeznaczona jest do regulacji ręcznej, w części producenci wyposażają je w elektronikę, dzięki czemu regulacja mocy grzejnika odbywa się całkowicie automatycznie.
Nie musimy dodawać, że automatyka sprzyja oszczędnościom ? elektronika jest czulsza niż ludzkie zmysły i znacznie szybciej i sprawniej niż my reaguje na wszelkie wahania temperatury pomieszczeń i temperatury pracy instalacji.
Głowica otwiera lub zamyka dopływ cieczy grzewczej w wyniku zmiany temperatury otoczenia, za jej pomiar, a więc i za pracę głowicy odpowiada specjalny czujnik. W zależności od tego, jak wygląda rozplanowanie instalacji grzewczej, możemy zastosować głowice z czujnikami wbudowanymi lub z czujnikami wyniesionymi na zewnątrz.
Skąd takie rozróżnienie?
Czujnik odczytuje temperaturę pomieszczenia, ale robi to w miejscu, w którym się znajduje, jeśli temperatura przy grzejniku jest podwyższona w stosunku do reszty pomieszczenia, może dojść do wychłodzenia pomieszczeń, bo głowica za szybko odetnie dopływ ciepłej wody. Innymi słowy, czujnik powinien być zainstalowany tak, by odczytywał temperaturę pomieszczenia, a jeśli przepływ powietrza przy grzejniku jest zablokowany lub jeśli grzejnik znajduje się w przeciągu, powinniśmy wyposażyć go w głowicę z czujnikiem wyniesionym na zewnątrz, tj. umieszczonym w oddalonej od grzejnika, stabilnej pod względem temperatury lokalizacji.